Jak dobrać kamerę.

Cechy zwiększające komfort pracy operatoraBardzo ważny aspekt pracy z kamerami. Oczywiście można wytrzymać wszystko. Jeszcze klika lat temu 30 kg wagi kamery, w postaci trzech dość pokaźnych elementów do przenoszenia z miejsca na miejsce, nikogo z branży nie dziwiły. Teraz kamery ważą nawet 350 gramów.

Ten rozdział to oczywistości i nie będę Państwa zanudzał banałami o wyższości kamer lekkich nad cięższymi, czy tych, które pracują na bateriach nawet 5 godzin. Warto jednak wiedzieć jakie cechy mają kamery innych producentów i je porównać w momencie podejmowania ostatecznej decyzji. 

Energetyka

Termowizja w energetyce stosowana może być wszędzie tam, gdzie temperatura jest wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa przesyłu energii i wszędzie tam gdzie sposób zdobywania informacji o temperaturze może mieć wpływ na bezpieczeństwo ludzi i produkcji. Zakres jest więc bardzo szeroki i obejmuje każdy etap procesu od wytworzenia, poprzez przesył, rozdział do odbioru energii. Pod każdym z tych pojęć kryje się kolejne zastosowanie i specyfika pomiarów.

Jak dobrać kamerę do tak szerokiego zakresu zastosowania?

Każda kamera termowizyjna dostępna obecnie na rynku ma wiele parametrów i funkcji, ale odpowiedni dobór tylko trzech z nich zadecyduje o tym, czy kamera będzie dla Państwa przydatna we wszystkich możliwych przypadkach pomiarów, czy tylko w ograniczonych.

Wszystko zależy od tego na jaki zakres pomiarów w energetyce Państwo się zdecydują.

Poniższe zestawienia obejmują podstawowe ogólnie ujęte dane, które mają za zadanie pomóc Państwu w zorientowaniu się w możliwościach sprzętu.

Najważniejsze parametry dla Energetyki


Rozdzielczość detektora [Pixel]

To podstawowy parametr kamer termowizyjnych. Podaje ilość punktów pomiarowych - czujników promieniowania, zawartych w matrycy detektora kamery.

Przy stałej odległości kamery od badanego obiektu wraz ze wzrostem rozdzielczości detektora zwiększa się jakość obrazu termograficznego - punkt pomiarowy obejmuje mniejszą powierzchnię obiektu dając dokładniejszy wynik /wynikiem pomiaru z punktu jest średnia temperatura powierzchni jaką obejmuje punkt/.

Przed wyborem kamery, proszę zastanowić się jakiej wielkości obiekty będą Państwo badać i z jakiej odległości.


Jeżeli mają to być małe punkty w oddalonych obiektach np. złącza na liniach przesyłowych WN, proszę zaopatrzyć się w kamerę o jak największej rozdzielczości, - minimum 320x240 dpi. + teleobiektyw.Ta sama uwaga dotyczy dużych gabarytowo obiektów np. kominów. Posiadając kamerę o wiekszej rozdzielczości mogą Państwo objąć cały komin wykonując dwa, trzy termogramy

/zależy to od wielkości komina i od dokładności jaka ma być uzyskana/, natomiast mając kamerę o mniejszej rozdzielczości, aby zbadać cały komin, należałoby wykonać kilka razy więcej termogramów z mniejszej odległości, co często technicznie nie jest możliwe /brak swobodnego dostępu/.Uwaga.

Rozdzielczości detektora nie można poddać rozbudowie na wyższą.


Zakres temperatur pomiaru

Przy wyborze kamery proszę pamiętać o możliwości pomiaru np. jakości izolacji systemu pary w kotłach energetycznych. Decydując się na kamery o zakresie temperatur do np. +350oC odcinają sobie Państwo możliwość prowadzenia takich pomiarów. Niektóre modele kamer mają jednak opcję zwiększenia zakresu od 500oC do 2000oC. Operację zwiększenia zakresu, można przeprowadzić w dowolnym czasie po zakupie kamery.

Filmowanie w podczerwieni

Dokonując wyboru kamery proszę uwzględnić ewentualną możliwość rejestracji procesów dynamicznie w czasie rzeczywistym. Może to mieć znaczenie przy kontroli urządzeń podczs rozruchu /np. almatury, silników, turbin/, obciążenia nominalnego, maksymalnego, podczs wyhamowania.

Cechy przyspieszające pomiary

Przedstawiam funkcje, które w znaczący sposób wpływają na skrócenie czasu wykonywania pomiarów.

Wymienny obiektyw

Kamery termowizyjne często dostępne są z jednym tzw. uniwersalnym obiektywem 23-25o. Szczególnie w energetyce przydatny jest obiektyw szerokokątny i teleobiektyw. Szerokokątny w ciasnych pomieszczeniach rozdzielni, w plątaninie rurociągów wokół kotłów. Teleobiektyw bardzo przydaje się przy przeglądach sieci przesyłowych WN., w oględzinach kominów. Korzystanie z obiektywów skraca czas prowadzenia pomiarów i sporządzania raportów. Oszczędności czasu z tego tytułu to około 1/3 mniej termogramów do wykonania w przypadku obiektywów szerokokątnych.

Kupując kamerę proszę, w pierwszej kolejności, zaopatrzyć się w obiektyw uniwersalny, a ewentualnie później, po nabraniu doświadczenia, dokupić następne.

Uwaga. Zakup dodatkowego obiektywu wiąże się z dodatkową kalibracją kamery u producenta - obiektyw przypisany jest do konkretnej kamery.

Aparat fotograficzny

Bardzo
przydatne narzędzie, szczególnie w przypadku;
  1. a.inwentaryzacji urządzeń, wykonywanych pod kątem przyszłych przeglądów termowizyjnych,

  2. b.wykonywania pomiarów dla klientów zewnętrznych, mogących mieć problem z lokalizacją obiektu w ujęciu termograficznym.

Użycie kamery z wbudowanym aparatem fotograficznym to oszczędność czasu, wykonywania pomiarów i obróbki w trakcie powstawania raportów, rzędu 20 - 30%. Odpada cały proces ustawiania aparatu fotograficznego, zgrywania zdjęć z dwóch źródeł do komputera, kojarzenia zdjęć w trakcie analiz. Kamery Flira za jednym uruchomieniem spustu wykonują jednocześnie termogram i obraz w świetle widzialnym.

Ważnym elementem jest rozdzielczość aparatu i doświetlenie dodatkowa lampą. Kamery z małą rozdzielczością i bez lampy doświetlającej na niewiele sie zdadzą. Obraz wizyjny będzie czarną plamą. Należy wiedzieć, że rozdzielczość i jakość doświetlenia będzie miała szczególne znaczenie przy badaniach na zewnątrz.

 

Cechy przyspieszające wykonywanie pomiarów.

Najważniejsze parametry dla Energetyki

Wymienna bateria

Bardzo flustrujacy jest moment, kiedy w trakcie pomiarów, kamera informuje nas o tym, że mamy koniec baterii. Dobrze, jeżeli jesteśmy do tego przygotowani, tzn. mamy drugą naładowaną baterię. Możliwość wymiany, szczególnie podczas długich pomiarów w terenie, to koleje usprawnienie oszczędzające czas i nerwy. Baterie Flira ładują się średnio w 1,5 godziny, co jest czasem krótszym niż czas pracy na jednej baterii jaki gwarantuje producent.

Podczas pomiarów korzystam z ładowarek dwukomorowych, często używam możliwości ładowania baterii w samochodzie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy nie mógłbym wymienić baterii i musiałbym czekać aż załaduje mi się bateria będąca osadzona “na stale” w kamerze. Strata cennego czasu!

Zoom

Zoom w kamerach, w zależności od modelu, wynosi od x2 do x8. Jest zoomem cyfrowym. Czy da się oszczędzić czas znacząco? Wszystko zależy od naszych potrzeb i umiejętności. Przyznam, że czasem się przydaje a wtedy nie muszę przybliżać się i brnąć przez krzaki, płoty, rowy melioracyjne a robie termogram, opisuje komentarzem i idę dalej. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia do korzystania i świadomości, że coś takiego kamery posiadają.
 

Palety kolorów


Na rynku kamer spotkamy około 12 zestawów palet kolorów /na zdjęciu obok prezentuje tylko 8/. Można już powiedzieć, że branże, w których wykorzystywane są kamery, maja już swoje ulubione palety, ale proszę sie tym nie sugerować. To kolejny przypadek / po zoomie/ kiedy to czy oszczędzimy czas wynika z naszych umiejetności i doświadczenia. Zmienność palety kolorów w kamerze przydaje się zawsze wtedy, kiedy mamy wątpliwości, czy to co widzimy jest prawdą. Odpowiednio dobrana paleta pozwala uwidocznić to czego inne nie pokażą a to skróci czas naszej pracy a ponadto pozwoli trafnie wyciągnąć wnioski. Podczas pomiarów, czy analizy, zawsze dobrze obejrzeć termogram w różnych paletach.

Kupując kamerę bardzo proszę uważnie przejrzeć JAKOŚĆ obrazu, próbując wszystkie dostępne palety na tym samym obiekcie.

 

Komentarze

Możliwość zamieszczenia komentarza do termogramu to następna funkcja skracająca czas wykonywania pomiarów i proces sporządzania raportów. Trudno mi oszacować ile można czasu zyskać, ale korzystam z tej funkcji w każdym przypadku kiedy jest taka możliwość - czasem jej nadużywam.

Żmudne, ręczne - na kartce, opisywanie np. “cel”, podczas pomiarów w rozdzielni, zostaje zastąpione możliwością sporządzenia nagrania i odsłuchania go już w pracowni przed komputerem. I to jest ta oszczędność czasu! Komentarz przypisany jest do termogramu a oprogramowanie w komputerze posiada funkcje umożliwiającą odsłuchanie informacji.Wybrane modele kamer maja możliwość opisywania termogramów pisemnie a także rysunkiem sytuacyjnym sporządzonym dzięki dotykowemy wyświetlaczowi.

 

Cechy zwiększające kofort pracy operatora

Kamery termowizyjne Flir Systems. Bezpośredni importer kamer i oprogramowania. Specjalistyczne szkolenia.

Najważniejsze parametry dla branży energetycznej i przemysłu. Przydatne funkcje.

Zastosowanie kamer termowizyjnych w przemyśle.

Prezentujemy przewodnik dotyczący wykorzystania kamer termowizyjnych i zjawiska termowizji w zastosowaniach w zakładach przemysłowych.


przemysl zastosowanie.pdf

[8,7Mb]

Materiał do pobrania

Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie i odnawialnych źródłach energii.

Prezentujemy przewodnik dotyczący wykorzystania kamer termowizyjnych i zjawiska termowizji w zastosowaniach w budownictwie.


budownictwo zastosowanie.pdf

[2 Mb]

Przykłady zastosowania kamer termowizyjnych.

Kamera termowizyjna znajdzie zastosowanie wszędzie tam gdzie temperatura jest wyznacznikiem bezpieczeństwa i jakości.

Copyright © 2009 TermoEnergia. All rights reserved DaDa

Informacje: Termoenergia - Autoryzowany Dystrybutor FLIR Systems.  kontakt@termoenergia.pl, +48 501 243 376; +48 22 300 05 35